Kuraator

Kus ja millal

Nooruse Galerii, Riia 11, Tartu / 24.10-11.11.2018 
Tartu Kunstimaja,  Vanemuise 26 24.10-18.11.2018

Avamine 24.10 kell 18.00

Kunstnikud

Carl Michael von Hausswolff (Rootsi), Liisa HirschTammo SumeraKristel SaanJohannes LuikAivar Tõnso (Eesti) ja Tundmatu Kunstnik (teadmata). Lisaks saavad kõik näituse külastajad nautida Brion Gysin’i poolt 1959. aastal leiutatud ja William Borroughs’i poolt Psychic TV-s populariseeritud legendaarset hallutsinatsioone esile kutsuvat Dreamachine’i ehk Unenäomasinat, mida esitletakse Eestis TAVA2018 raames esmakordselt.

Kontseptsioon

Valguse kui metafoori ja valguse kui illumineeriva impulsi vahekord “loovad maailmu” psühhogeograafia ja uusmütoloogia aspektist, millega kaasnevad tähelepanekud impulsse registreerivas teadvuses ja ümbritsevas keskkonnas toimuva vahel olevatest hämaraladest.

 

Kunstnikud ja installatsioonid

Nooruse Galerii

Carl Michael von Hausswolff loob installatsiooni, mis imiteerib grupinäitust, kasutades selleks nii enda teoseid kui teoseid oma kollektsioonist ning erinevaid orgaanilisi objekte, mille puhul pole selge, kas tegu on kunstiga või mitte. Kõik galeriis eksponeeritavad teosed põhinevad valguse erinevatel vormidel. Kontseptuaalne valgus, anti-valgus, normaalvalgus, heli valguse kujul jne. Sarnast avardatud kunstilise entiteedi ja autorluse identiteedi piiride hägustamise meetodit on Hausswolff praktiseerinud ka varem, näiteks näitusel “Mina on teised” Lundi Kunstihoones 2016.

 
Kunstimaja Monumentaalgalerii

Liisa Hirsch ja Tammo Sumera /helilooja ja programmeerija loovad koostöös uue teose: kolmenädalane protsess valguse ja heli muutumisest, kus helid on ruumi valguse ja atmosfäärist püütud kiirte muutumisega otseses seoses. Heli tõlgendub erinevate algoritmide abil ruumi- ja õuevalgusest ning atmosfäärist püütud kiirte intensiivsustest.

 
Kunstimaja suur saal

Tartu Kunstimaja suure galerii kolmes ruumis on viie erineva kunstniku teosed, mis koos mõjuvad totaalse keskkonnana.

Kristel Saan käsitleb olukorda, kus valgus mõjutab meie käitumist, mõtlemist, füüsilist ja vaimset keha. See ümbritseb meid isegi pimeduses, sest “kellelegi tuli sõnum..” Kristel Saani teos Tartu Valgusfestivaliks on mänguline ning narratiivipõhine, kasutades muuhulgas valguskaste, mille seest kasvavad välja inimeste juuksed – people you may know ja muud vihjed elusale. Installatsioon koosneb erinevatest osadest, mis juhatavad vaataja iseseisvalt läbi ruumi. Teoses on kasutatud tekstiili, plastikut ja muid loomulikke ja tehislikke materjale. Töö osaks on neoon ja ledid, tööstuslikud valgusallikad ja ilumullid.. tõotab tulla seiklusrikas..

Brion Gysin ja Ian Sommerville – Dreamachine Dreamachine on nn maailma esimene kunstiteos kinnisilmi vaatamiseks, stroboskoopiline seade, mille valgussignaalid mõjutavad ajulaineid ja visioone. Krestomaatilise psühhedeelse objekti leiutasid biitnikud Brion Gysin ja Ian Sommerville 1959. Seda ei ole varem Eestis eksponeeritud ja tegu on nö vabakasutuses oleva ideega.

Johannes Luik uurib protsessil põhinevas ruumiinstallatsioonis nähtust fade to black ja linnaruumi erinevaid mittenähtavaid valguseid (nagu näiteks infrapuna) või valguse puudumine. Kaardistades linna läbi nende valguse olemasolu või puudumise koguste ning uurides linnas olevaid valguse puudumise kohti, salvestab ja kasutab ta valgust ja selle puudumist või mittenägemist linnas. Teose lõppresultaat selgub protsessi käigus.

Aivar Tõnso mitmekanaline heliväljade installatsioon seob kunstimaja suures galeriis olevad installatsioonid tervikuks ja lisab neile helilise mõõtme, nii et kogu väljapanek hakkab tööle psühhedeelse keskkonnakunstina.

Tundmatu Kunstniku plagiaat Stefan Brueggemanni valgustorude tekstist “nothing.”

 
Kunstimaja väike galerii

väljapanek / installatsioon Valgus tareaknas tegeleb nn “vaimse valgusega”, mis on eesti identiteedi alusnarratiiv. See on kokku pandud kontseptuaalsete raamatute, tekstide, trükiste ja artefaktide kollektsioonist. Installatsiooni ehitab näituse kuraatori kogudes oleva materjali põhjal Jevgeni Zolotko, see kujutab endast ulmelist tulevikumuuseumi väljapanekut.

Publikuprogramm

loomisel

Lisainfo

Kiwa
Sisenäituste kuraator
Tel: +372 53994864

E-mail: kiwanoid[at]gmail.com